Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy minister wróci z tarczą?

Treść

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w niedzielę wyrusza z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. Ma się spotkać z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Sikorski ma nadzieję, że podczas rozmów wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące systemu obrony rakietowej w Polsce.

Radosław Sikorski uda się do Waszyngtonu dwa tygodnie po wizycie amerykańskiego wiceprezydenta Josepha Bidena w Polsce. Głównym tematem rozmów będzie tarcza antyrakietowa. Od strony amerykańskiej oczekuje się, że przedstawi więcej szczegółów w tej sprawie. Wizyta polskiego ministra rozpocznie się w niedzielę, jednak spotkanie z sekretarz Clinton ma się odbyć w środę. W rozmowach dyplomatów będzie uczestniczył również przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu John Kerry, a także doradca prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowany gen. Jim Jones.
W ubiegłym miesiącu administracja Obamy oficjalnie ogłosiła odstąpienie od planu umieszczenia w Polsce bazy systemu obrony rakietowej - 10 wyrzutni antyrakiet chroniących Europę i USA przed rakietami dalekiego zasięgu z Iranu, co obiecywał prezydent George W. Bush. Jak pisała o Polakach amerykańska prasa, "ci oddani sojusznicy czują się zawiedzeni działaniami Waszyngtonu, któremu zależy na lepszych stosunkach z Rosją". Jako szczególnie bolesne wskazywano to, że decyzja została ogłoszona w 70. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, 17 września. By załagodzić nasze nastroje, Obama wysłał do Polski swojego zastępcę Josepha Bidena, który potwierdził ofertę współpracy przy realizacji nowego projektu obrony rakietowej w Europie. Według tego scenariusza w Polsce mogłaby się znaleźć baza tego systemu, który ma chronić Europę przed irańskimi rakietami krótkiego i średniego zasięgu.
Podczas wizyty Radosława Sikorskiego prawdopodobnie zostanie również poruszona kwestia coraz większych trudności wojsk NATO w Afganistanie i wciąż rosnących strat wojsk koalicyjnych w tym kraju. Administracja Obamy planuje zwiększyć siły amerykańskie o dodatkowe 40-45 tys. żołnierzy, o co szczególnie stara się dowódca sił USA i NATO gen. Stanley McChrystal. Natomiast od strony polskiej, która wysłała do Afganistanu 2 tys. żołnierzy, będzie oczekiwana deklaracja pomocy (złożyła ją już oficjalnie Wielka Brytania).
Szef polskiej dyplomacji będzie uczestniczył również w konferencjach dotyczących Polski i Europy Środkowowschodniej. Sikorskiego zaprosiły Brooking Institution oraz Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Wspólnie z prezesem Narodowego Banku Polskiego Sławomirem Skrzypkiem ma też gościć w Banku Światowym. Minister spraw zagranicznych odwiedzi amerykańskie redakcje prasowe i wystąpi w programie telewizyjnym, gdzie przypomni o kluczowej roli Polski w upadku komunizmu.
Wojciech Kobryń, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-10-30

Autor: wa